Yazılarımız

Hedef Özel Ders

ÖZEL DERS FİYATLARI

Özel Ders Fiyatlarını belirleyen birçok faktör vardır. Özel ders birebir ya da küçük gruplar halinde alınan kişiye özel eğitimlere denir. Özel ders, özel ders veren eğitim kurumunda, öğretmenin ya da öğrencinin evinde verilir. Özel dersin en önemli özelliği öğrencinin bilişsel seviyesine uygun ders verilmesidir. Her öğrencinin bir anlama hızı vardır. Özel ders, bu anlama hızına göre bol örnekli ve alıştırmalı yapılır. Bu yöntemle öğrenme oranın yüzde 90’ın üzerinde gerçekleştiğini söylemek mümkündür. Bu nedenle özel ders, dershaneler yerine tercih edilmeye başlanmıştır. Özel ders bu kadar yaygın olunca özel ders fiyatları arasında da ciddi farklar ortaya çıkmaktadır. O zaman özel ders fiyatlarını etkileyen faktörlere bakalım

Özel Ders Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Dersin alanı: Özel dersin hangi alandan alındığı oldukça önemlidir. Rusça özel ders fiyatları ile İngilizce özel ders fiyatları aynı rakama verilmez. Çünkü ders verebilecek kalifiye eleman sayıları farklıdır. Arz talep eğrisi, özel ders fiyatlarını da etkiler. Bir derse talep artar, arz azalırsa dersin fiyatı yükselir. Tam tersi de olabilir. Bu durumda hangi derse ihtiyacınız varsa o dersle ilgili ciddi bir piyasa araştırması yapmanız gerekecektir.

Kurumun Kalitesi: Özel ders veren eğitim kurumları ya da bireysel çalışan öğretmen ve uzmanların alanındaki tecrübesi, çalıştırdığı öğrenci sayısı bu öğrencilerin ilgili derslerdeki başarıları özel ders fiyatını etkileyen bir başka faktördür. Tecrübe artıkça fiyat da yükselecektir. Özel ders İstanbul Beşiktaş bölgesinde yoğunlukla verilir. Ancak yan yana bulunan iki eğitim kurumundan birinin fiyatı diğerinin yarısı kadar olabilir. Bu da eğitim kurumunun ve eğitmenlerin kalitesi ve tecrübesi ile ilgilidir. Özel ders veren eğitim kurumları hakkında araştırma yapmak, kalite ve tecrübe konusunda bilgi edinmek, ders başarınızı artıracaktır.

Sunulan Altyapı: Üniversite öğrencisinden özel ders fiyatları diğerlerine nazaran daha ucuz olabilir. Bunun temel nedeni, İngilizce bilen üniversite öğrencisi sayısının çok olması ve altyapı ve fiziksel şartlar konusunda yeterli imkânlarının olmamasıdır. Ancak özel ders veren yerlerde hem eğitim teçhizatları hem de sarf malzemeleri bol miktarda bulunur. Bütün bunlar öğrenmenizi kolaylaştırır. Çünkü dersin içine ne kadar girerseniz o kadar iyi öğrenirsiniz.

Eğitim Kurumunun Prestiji: Prestijli kurumlar her zaman daha yüksek rakamlara özel ders verirler. Çünkü burada kurum kültürü daha yüksektir. İnsan profili standartların üstündedir. Burada özel ders alarak aynı zamanda bu kurum kültürünü de satın almış olursunuz. İçinde bulunduğunuz sosyal yapı sizin statünüze bir şeyler katar bu sebeple alanında lider olan eğitim kurumları özel ders fiyatı konusunda rakiplerinden daha yüksektir. Bu durumun tam tersi olarak yeni açılmış bir özel eğitim kurumu, piyasada tutunmak adına çok daha uygun rakamlara ucuz özel ders verebilmektedir.

Özel Dersin Avantajları

Bireyselleştirme: Her insanın aklı, kalbi, entelektüel dünyası önceki öğrendikleri, sağlığı, yaşı, kültür çevresi farklıdır. Her öğrenci derse farklı oranlarda hazırdır yine her öğrencinin motivasyon seviyesi farklıdır. İşte öğrencilerin öğrenme öncesindeki bu durumlarına “hazırbulunuşluk” adı verilir. Hazırbulunuşluk seviyesi ve bilişsel giriş davranışları öğrenme için çok önemli faktörlerdir. Bilişsel giriş davranışları ise öğrencinin o ana kadar öğrendiği, yani ana karnından itibaren inşa ettiği tüm bilgilerdir. İşte bu iki faktör yani hazırbulunuşluk ve bilişsel giriş davranışları her öğrencide farklı olduğundan özel ders bu farklılıklara göre belirlenerek sistemli bir şekilde öğrenciye verilir. Özel dersi “özel” kılan etmen budur. Çünkü öğrenci özel ders esnasında anlamadığı yeri defalarca sorabilir. Anlayana kadar o konuda kalabilir. Bu konuda kendisi kısıtlanmaz ya da durdurulmaz. Bu nedenle öğrencilerin ilgi ihtiyaç ve yetenekleri doğrultusunda ders yapılandırılır. Kişiselleşen eğitim ise tam öğrenme kapısının en önemli anahtarıdır.

Yaparak yaşayarak öğrenme: Özel ders esnasında eğitmen ve öğrenci yan yana ya da karşılıklı otururlar. Öğrenci aktif olarak derse katılmak zorundadır. Çünkü 1 ila 3 kişiye verilen bu özel derslerde sizden başka kimse yoktur dolayısıyla tüm örneklere, okumalara, alıştırmalara katılırsınız. Böylece duyularınızı derse katmış olursunuz. İnsanın beş duyusu vardır. Ne kadar çok duyusunu derse katarsa o derece başarılı öğrenme sağlamış olur.

Tekrar ve alıştırma: Öğretmen, öğrencinin gelişim aşamalarına göre alıştırmalar ve örnekler hazırlar. Bu örnekler öğrenmeyi kolaylaştırır. Kişiye özel tekrarlar ve etütler ile öğrenme kalıcı hale gelir ve hızlanır.

İçsel motivasyon : Disiplinli bir şekilde özel ders alan öğrencinin, aldığı ders konularını öğrenmemesi düşük bir ihtimaldir. Öğrenci öğrendiğini gördükçe başarısının tadına vardıkça içsel motivasyonunu artıracaktır. Motivasyonun en kıymetlisi içten gelen motivasyondur.

Sorumluluk hissetmek: Öğrenci özel dersler için para öder bu da öğrencide sorumluluk duygusunun güçlenmesine neden olur. Öğrencinin disiplini artar. Başarısız olma kaygısı artar bu kaygı faydalı bir kaygıdır. Disiplin ve kaygı bir araya geldiğinde başarı kaçınılmaz olur.

Zaman: Okulu ele aldığımızda bir ders saatinde bir öğretmen 40 öğrenciye vakit ayıramaz. Bunu denese bile her öğrenciye sadece bir dakika düşer. Ancak özel derste durum farklıdır. Öğretmenin tüm zamanı öğrencinindir. Zamanın bol olması öğrenmeyi kolaylaştırır

Özel Ders Ücretleri İlkokul

İlkokul özel ders ücretleri , tek bir alandan olursa daha uygun rakamlara alınabilmektedir. Ancak çoğu veli çocukları için paket programlar seçerler. Bu programlarda öğretmen branşı çok önemli değildir. Çünkü ilkokul seviyesinde tüm alanlara çoğu öğretmen hâkimdir. Bu paket programlarda öğrencinin ödevleri sınavları ve konu anlatımları olmak üzere tüm eğitim öğretim faaliyetleri yer alır bu programlara eğitim koçluğu adını verenler de vardır.

Branşlara Göre Özel Ders Fiyatları

Özel ders almak isteyenlerin en çok merak etiği nokta, özel ders verenler ne kadara ders veriyor. Özel ders konusunda matematik özel ders fiyatları başı çekiyor piyasada 40 liradan 150 liraya kadar özel ders bulmak mümkün oluyor. Türkçe özel ders fiyatları ve kimya özel ders fiyatları nispeten daha ucuz 30 lira ile 100 lira arasında Fizik özel ders fiyatları da matematik gibi değerlendiriliyor. Üstelik fizik öğretmenleri matematik dersi de verebiliyor. ingilizce özel ders fiyatları İstanbul için düşünüldüğünde oldukça makul seviyelerde çünkü İstanbul’da İngilizce eğitmeni bulmak oldukça kolay. Ayrıca Arapça özel ders fiyatları da son 3 yıldır ucuzlayan özel derslerin başında geliyor.

Özel ders almayı düşünüyorsanız sitemizi inceleyip bizden ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Ayrıca “ matematik özel ders vermek istiyorum” diyen öğretmenlerimizi de kurumumuza bir çay içmeye davet ediyoruz.

BEĞEN, TAKİP ET

PAYLAŞ

 HEDEF ÖZEL DERS