Yazılarımız

Hedef Özel Ders

MATEMATİK KONU ANLATIMI

Matematik, eğitim hayatımızın her aşamasında karşımıza çıkan bir disiplindir. İlkokuldan, akademik kariyer için girilen ALES sınavına kadar birçok önemli sınavda matematik sorulmaktadır. Matematiğin en çok ön plana çıktığı sınavlar YGS ve LYS’dir. Bu sınavlarda yaptığınız matematik netleri, size iyi bir üniversite kazandırabilir. Bu nedenle matematik öğrenmek hem eğitim hayatımız için hem de günlük yaşantımız için hayati derecede önemlidir. Matematiği anlamak için ise konu anlatımlı matematikten başlamak gerekecektir.

Konu Anlatımı Matematik

Matematik konu anlatım kitapları matematik 1 matematik 2 şeklinde ayrılır. Matematik 1 sayılar, kümeler, problemler gibi nispeten kolay konuları içerir. Matematik 2 ise türev integral gibi daha zor konuların olduğu kısımdır. Matematik geometri konu anlatımı kitaplarındaki bu ayrımın temel nedeni ülkemizde iki aşamalı üniversite sınavı yapılmasıdır. Matematik 1 YGS içindir. Matematik 1 konuları YGS’de çıkar. Matematik 2 ise LYS konularıdır. LYS’de ise matematik ve geometri çıkar.

Matematik konu anlatımı nasıl olmalıdır?

Özellikle lise matematik konu anlatımı bol örnekler içermelidir. Konu basit bir şekilde anlatılmalı, gereksiz yorumlardan uzak durulmalıdır. Bir sayfada çok sayıda soru çözülmemeli, öğrenciye matematik sevdirilmelidir. Matematik konu anlatımı yapılırken formüller, kurallar, kolay ve kodlanmış şekilde öğretilmelidir. Formüle bağlı kalan öğrencinin dikkatli davrandığında asla yanılmayacağı öğretilmelidir. ÖSS matematik konu anlatımı kitapları incelendiğinde yoğun biçimde bilgi yüklemesi içerdiğini görebilirsiniz. Ancak günümüzdeki üniversite giriş sınavları yorumlama gücüne bilgiden daha çok önem vermektedir. Bu yüzden matematik konusunda yorum gücünüzü geliştirmeniz önemlidir.

Matematik Konu Testleri

Matematik konu testlerini çözmeye başlamadan önce, matematik dersi konu anlatımı çalışması yapmanız gerekir. Konuları tamamladıysanız konu testlerine geçebilirsiniz. Unutmayın ne kadar çok matematik konu testi çözerseniz öğrendikleriniz o kadar kalıcı olur. Ayrıca hızlanır ve çok daha az hata yaparsınız. Bol bol test çözmelisiniz. Her konunun arkasında verilen alıştırmaları mutlaka çözmelisiniz. Hatta bununla yetinmeyip ek kaynaklar edinerek öğrendiğiniz konuyu testlerle pekiştirmelisiniz.

Matematiğe nasıl çalışmalıyım?

Matematikten korkanlar, matematiği anlamıyorum diyenlerin ortak sorunu matematiği anlamayı yeterince istemiyor oluşlarıdır. Aslında kendi içinde standart kuralları olan oldukça basit bir sistemle işleyen kuralarla sahiptir matematik dersi… Bu yüzden bu kuralları öğrenmek size başarıyı getirecektir. Ancak matematikte dikkat çok önemlidir. Derste birkaç dakika dikkatinizi kaybettiğinizde o sayı nereden geldi diye sormaya başlarsınız. Bu yüzden dikkatinizi kaybetmeyin sadece derse odaklanın. Matematikte başarılı olmak insana mutluluk verir. Siz de başarının tadını alırsanız kolay kolay bunu bırakmayacaksınız o yüzden matematiği sevmeye ve onu öğrenmeye çalışın. Hevesli olun. Böylece işin zor kısmını halletmiş olursunuz.

Matematik Çalışırken Dikkat Edilecek Hususlar

· Telefonunuzu kapatın. Sesini kısmak işe yaramayabilir. Ya da ailenizden birine verin onda dursun.

· Bilgisayar ve televizyondan uzaklaşın.

· Sadece dersi düşünün.

· Her başarınızda kendiniz ödüllendirin.

· 40 dakikaya bir 10 dakikalık molalar verin.

· Farklı kaynaklardan ders çalışın

· Maddi durumunuz el veriyorsa mutlaka matematik özel dersi alın

· Grup çalışması yapın

· Matematikte başarılı olan arkadaşlarınıza sorular sormaktan çekinmeyin.

· Okulda anlamadığınız noktaları vakit kaybetmeden sorun

· Masanızın üzerinde ilginizi dağıtacak hiçbir şey bırakmayın.

· Matematik konu anlatımı kitapları başucunuzda dursun. Her fırsatta kurcalayın.

· Önce konu anlatımı ardından konu testi şeklinde ilerleyin haftada bir tarama testi yapın.

· Unuttuğunuz konular olduğunu fark ederseniz hemen geri dönüp o konuya tekrar çalışın.

· Tüm konuları tamamladığınızda sık sık deneme sınavları çözün.

· İnternette kendinizi zorlayacak daha zor sorular bulmaya çalışın böylece sınavlarda hata yapma riskinizi azaltacaksınız

· Unuttuğunuz formülleri tuvalete, yemek masasının üstüne ve sık sık baktığınız yerlere yapıştırın.

· Unutmayın matematiği hallederseniz istediğiniz bölümü kazanacaksınız. Bir amacınız olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın.

· Matematik Özel Ders fırsatlarından da faydalanabilirsiniz.

BEĞEN, TAKİP ET

PAYLAŞ

 HEDEF ÖZEL DERS