Yazılarımız

Hedef Özel Ders

LİSE MATEMATİK DERSİ

Lise matematik dersi, bir öğrenci için matematik gelişiminin zirve çağıdır. Öğrenci ilkokulda matematik temelini alır. Ortaokulda bu temeli geliştirir. Lisede ise matematik konusunda çok ciddi konular öğrenir. Lise matematiği ülkemizde yabancı ülkelere nazaran oldukça güçlü verilmektedir. Bu nedenle matematik başarısı ülke çapında oldukça düşüktür. Matematik başarısının artması için matematik özel dersi almak gerekli hale gelmektedir.

Lise Matematik Konuları

Matematik lise konuları 9. Sınıftan 12. Sınıfa doğru zorlaşmaktadır. Ancak yeterince temeli olan öğrenciler bu dersleri anlayabilir. 9. Sınıfta en önemli matematik konuları şöyledir:

9. Sınıf matematik konuları: Sayılar ve cebir, kümeler, denklemler eşitsizlikler, fonksiyonlar, geometride üçgenler, vektörler, veri ve olasılık olarak karşımıza çıkarlar. Özellikle YGS sınavında bu konulardan ciddi oranda üniversite sınav sorusu gelmektedir. Bu nedenle 9. Sınıf matematiğine gereken önem verilmelidir.

10. sınıf matematik konuları: 10. Sınıfta veri sayma, olasılık konularına devam edilir. Permütasyon ve kombinasyon bu konuya bağlı olarak öğretilir. Fonksiyonlar konusunda ise fonksiyonlarda uygumlalar ve işlemler konusu öğretilir. Bu seviyede ikinci derecede denklemler ve fonksiyonlar gösterilir. Ayrıca polinomlar öğretilir. Geometride ise konu sayısı bu sınıfta artış gösterir. 10. Sınıfta analitik geometri, dörtgenler ve çokgenler, çember ve daireler, özel cisimler gibi konular öğretilir. Bu konuları öğrenirken mutlaka lise matematik konu anlatımı kitaplarından da faydalanmalısınız.

11. sınıf matematik konuları: Sayılar ve cebir, Geometri, veri ve olasılık konuları bu seviyede de devam eder. Ancak ileri düzey matematik dersleri 11. sınıfta başlar. Bu sınıfta mantık, modüler aritmetik, denklem ve eşitsizlik sistemi, trigonometri ve logaritma, diziler, dönüşümler görülmektedir. Bu konular üst düzey matematik konularıdır.

12. sınıf matematik konuları: 12. Sınıfta ise ileri düzey matematik konuları gösterilmeye devam edilir. Bunlar: Türev, İntegral, Aritmetik, Analitik geometri, Vektörler, Sayma, Olasılık, Uzay Geometri, Sayılar ve Cebir, Geometri olarak sıralanabilir.

Lise Matematik Öğretmenliği

Lise matematik öğretmenliği, birçok öğrencin hayalidir. Çünkü matematik öğretmenliği hem prestijli bir meslektir hem de ek getirisi olan bir bölümdür. Lise matematik öğretmenleri ek ders sıkıntısı çekmez. Maaşlarını tam alırlar. Ayrıca hafta sonu ya da ders dışı zamanlarda matematik özel dersi verebilirler. Lise matematik dersi verenler çoğunlukla lise öğretmenidir. Bu yüzden matematik, maddi açıdan tatmin edici bir branştır.

KPSS Lise Matematik

KPSS lise matematik konuları ile aynıdır. Yani lise matematik dersleri konusunda kendinizi geliştirirseniz KPSS’de sıkıntı çekmezsiniz. KPSS ve lise matematiği, özel kurslar tarafından verilmektedir. Bu kursları seçerken matematik öğretmenlerinin tecrübeli olmasına dikkat ediniz. Matematik çalışmak konusunda en çok dikkat etmeniz gereken husus disiplin ve tekrardır. Çünkü matematik öğrenirken ders kaçırdığınızda sonraki dersleri anlamanız zorlaşır. Öğrenmeyi kolaylaştıran başka bir etken de tekrarların yapılması ve bol örnek çözülmesidir. Her çözdüğünüz soru, sizin konuyu daha iyi anlamanıza ve aklınızda kalmasına yol açacaktır. Eğer belli bir sınava hazırlanıyorsanız o sınavın denemelerini çözmeniz sınav başarınızı artıracaktır.

Sonuç olarak eğer lise matematiği konusunda tam öğrenmeyi sağlamak ve girdiğiniz sınavlarda yüksek netler elde etmek istiyorsanız mutlaka matematik özel dersi almanız gereklidir.

BEĞEN, TAKİP ET

PAYLAŞ

 HEDEF ÖZEL DERS