Yazılarımız

Hedef Özel Ders

ÖZEL DERS ALMAK İSTİYORUM

Özel ders almak istiyorum ! Bu cümle kilit cümledir. Özel ders almak isteyen biri öncelikle buna karar vermelidir. Özel ders almak konusunda kesin kararlı olmalı ve başaracağına inanmalıdır. Derslerini sıkı takip etmeli verilen ödevleri tam olarak yerine getirmelidir. Çünkü eğitimde disiplin çok önemlidir. Disiplinli bir çalışma ile halledilemeyecek ders yoktur. Özel ders almak isteyen ilköğretim öğrencileri öğretmen veya kurum seçiminde pek görüş belirtemezler. Çünkü veliler özel ders alınacak kurumlara karar verirler. Özel ders arayanlar ilanlar arasında kaybolur dururlar. Çünkü neredeyse her yerde özel ders ilanları karşımıza çıkar. Bu noktada velilerin doğru kararlar verebilmesi için kaliteliözel ders verenleri bulmaları gerekir. Özel ders almak isteyenler fiyatları daha çok göz önüne alırlar. Ancak özel ders fiyatları özel dersin kalitesini belirleyen yegâne unsur değildir.

Özel Dersin kalitesini belirleyen faktörler nelerdir?

Kurum kalitesi: özel ders veren kurum ve kurum öğretmenleri alanına hakim olmalıdır. Yerleşmiş yüksek bir kurum kültürü özel derste başarıyı beraberinde getirecektir. Kurumlar özel ders konusunda şeffaftır. Dersin saatleri, derse girecek eğitmenlerin kim olduğu, özgeçmişleri açık ve nettir.

Altyapı ve yayınlar: Kullanılan altyapı sınıfların durumu, binanın ısınma durumu, sınıflar ve çalışma ortamları oldukça önemlidir. Ayrıca özel ders esnasında farklı kaynaklar kullanılacak mı tekrar ve alıştırmalar için yeterli yayın var mı tüm bunlar kurumun altyapısı ile ilgili önemli farklılıklardır.

Tecrübe : Belki de özel ders kalitesini dolayısıyla özel ders ücretlerini belirleyen en önemli faktör tecrübedir. Tecrübeli öğretmenler ve kurumlar daha yoğun çalışırlar yoğunluk arttıkça özel ders talebi de artar. Özel ders talebinin yüksek olması fiyatlarında yükselmesine neden olur bu da arz-talep dengesini olduğu piyasada özel ders fiyatlarının yükselmesine neden olur.

Kültür : Özel ders kültürü okul kültüründen farklıdır. Öğrenci samimi ve sıcak bir ortamda ders almalıdır. Aksi halde itici ve despot ders ortamları öğrenmeye engel olur. Bunun için de özel ders kültürü gelişmiş kurumları tercih etmelisiniz.

Öğrenci Kapasitesi: Öğrencinin hazırbulunuşluk seviyesi ve bilişsel giriş davranışları ne kadar zengin ve olumlu ise özel dersin başarısı da o kadar yükselir. Yani özel dersin başarılı olması tek başına kuruma ya da başka bir faktöre bağlı değildir. Kalite kavramının içini doldurmak için çeşitli faktörlerin işin içine girmesi gerekir.

Özel Ders Almak İstiyorum

Özel Ders Üniversite Hazırlık

Özel dersler en çok üniversite hazırlık için ya da KPSS’ de başarılı olmak için aranır. Özel ders KPSS için ve üniversite hazırlık için farklı şekilde verilmelidir. Lise düzeyi matematik ile KPSS matematiği birbirine çok benzese de mantıksal olarak farklı yanları bulunmaktadır. Bu nedenle kurumlar bu ayrımı iyi yapmalı, özel ders dağılımında üniversite hazırlık konusunda deneyimli öğretmenleri YGS ve LYS özel derslerinde görevlendirmelidirler. Çoğu öğrenci Özel dersi lise yıllarında almaya başlar.

Genellikle lise özel dersleri üniversite hazırlık için yeterli olur. Ancak öğrenci üniversiteyi kazanamadığı zaman, arayışa girer ve depresyon belirtileri gösterir. Tüm bunlarla karşılaşmamak için lise yılarlında alınan özel derslere disiplinli bir şekilde devam etmek çok önemlidir. Ancak başarı sağlanamadıysa özel ders alınan kurumu değiştirmek doğru olacaktır. Zaten öğrenciler ders almaya başladıklarında kurum ya da öğretmen hakkında kararlarını birkaç hafta sonra vermiş olurlar. Bu noktada bazı öğrenciler yanılmaktadır. Öğretmenle iyi anlaşmak ayrı şeydir, özel ders çalışmasının başarılı olması ayrı şeydir. Elbette en güzeli her ikisinin bir arada olmasıdır.

BEĞEN, TAKİP ET

PAYLAŞ

 HEDEF ÖZEL DERS