Yazılarımız

Hedef Özel Ders

LİSANS TEZİ

Lisans Ve Yüksek lisans tezi hakkında bilgi vermeden önce konumuzla ilgili terimleri anlayalım.

Tez Nedir?

TDK’ya göre karşılığı “Sav” olan kelimedir. Bir iddia ya da fikri tartışmaya açmak bir fikir yahut öneri sunmak anlamında kullanılır. Terim anlamı iste üniversitelerde Lisans, yüksek lisans, doktora gibi eğitim seviyelerini tamamlamak için hazırlanan bilimsel çalışmalara verilen addır. Tez ile eğitimle ilgilenen kişilere, araştırma yeteneği kazandırılması hedeflenmektedir.

Yüksek Lisans Tezi

Yüksek Lisans Tezi lisans sonrasındaki aşama olan yüksek lisansı tamamlamak için yapılan bir araştırma çalışmasıdır. Yüksek lisans tezinde ortaya bir fikir sunmanız bunu örneklerle ve kaynaklarla destekleyerek savınızı ispatlamanız beklenir. Yüksek lisans tezini alanında uzman olan akademisyenler jüri olarak değerlendirir. Başarılı bir yüksek lisans tezi, tezini ispat eder. Tezin kabul edilmesi ve yüksek lisans öğrencisinin mezun olabilmesi için jürinin tezi kabul etmesi gerekir.

Lisans Tezi

Tezlerin zorluk derecesi

Tezler lisans, yüksek lisans ve doktora olarak sıralanır tabi en zor olanı doktora tezi vermektir. Lisans tezi çok daha kolaydır üniversiteden mezun olmanızı sağlar yüksek lisans görece daha zordur ciddi araştırma ister. Doktora tezinde ortaya yeni bir şeyler koymanız beklenir. Bu açıdan en zoru doktora tezidir.

Yüksek Lisans Nasıl Hazırlanır?

Lisans tezi örnekleri ve yüksek lisans tezi örnekleri incelendiğinde yüksek lisans tezi hazırlamak için izlenen yol hemen hemen aynıdır. Bir tez hazırlamak için atılması gereken 5 adım şöyledir.

Konuyu Belirle: Bu aşamada seni sıkmayacak ilgini cezbeden bir konu bulmanız gerekir. Bu sevdiğin bir yazar ya da merak ettiğin bir teori olabilir. Bundan sonra tezin temel sorularını belirle bu soruları somut ve faydalı olmalı. Çünkü tezi götürecek temel dinamik budur. Tezin temel sorusunu tez içinde cevaplayıp sonuca varırsınız. Yeterince kaynak araştır. Eksik kalan noktaları mutlaka tamamla. Tez sorusunun cevabını vermek için neler hazırlaman gerektiğini düşün bir liste yap. Araştırman gereken kaynaklara ulaş. Bu aşamanın son evresi ise doğru danışmanı seçmektir. İyi anlaşabileceğin bir danışman seçmelisin.

Lisans Tezi

Kaynak Taraması Yap: Tez sorunuzu doyurucu bilgilerle cevaplamak için en önemli aşama Kaynak taraması yapmaktır. Kaynakları birincil ve ikincil olarak ayır ve birincil derecede kaynakları toparlamak için çaba göstermelisiniz. Birincil kaynaklar, olayın geçtiği döneme ait kaynaklardır. İstanbul’un fethini araştıran bir tarihçi o dönem yazılan Bizans kroniklerine ulaşırsa bu birincil kaynaktır. Ama savaştan 300 yıl sonra yazılmış bir kaynak ikincil kaynaktır. Birincil kanyaklar daha önemlidir. Çünkü daha az bilgi kaybıyla yazılmışlardır. Kaynaklarınızı belirledikten sonra metodolojiye uygun bir dipnot sistemi seçmelisiniz. Alıntılarınızı dipnotlarda belirtip ve dipnotlarda gerekli açıklamaları sunmalısınız.

Tez Planı ve bölümleme: Tez planı yani içindekiler kısmını oluşturacak başlıkları sistemli hale getirmelisiniz. Bunu yaparken bölümler arasında hacim farkının fazla olmamasına dikkat etmelisiniz. Birinci bölüm 100 sayfa ikinci bölüm 15 sayfa olmamalıdır. Soracağınız soruları belirlemeli ve tez yazım kriterlerine dikkat etmelisiniz.

Tez Yazım Aşaması: Tez yazmak sıkıntılı bir süreçtir. Bu süreci daha kolay atlatmak için kendinize bir program hazırlayın. Bu programa uygun hareket edin. Uzun aralar vermeyin. Her gün mutlaka teze katkıda bulunun. Böylece tezden uzaklaşmamış olursunuz. Ez yazarken kendinizi sıkıştırmayın keyif alarak yazmayı deneyin mutlaka molalar verin. Tezinizi parça parça yazın önce bir bölümü sonra ondan sonraki bölümü yazın. Arada aklınıza gelen kıymetli şeyleri bir köşeye not alın vakti geldiğinde dönüp bakarsınız.

Tezin Teslimi: Eğer yukarıdaki tüm aşamaları tamamladıysanız tezinizi gözden geçirin. Bu arada tezi teslim etmeden önce danışmanınızla irtibatı koparmayın kafanıza takılan noktaları mutlaka sorun. Böylece hataların önüne geçmiş olursunuz. Enstitünün yayınladığı tez yazım kılavuzuna uygun olmayan noktaları tezinizden çıkarın. Tezinizi tekrar okuyun rötuşlar yapın. Tezi çoğalttıktan sonra teslim edin.

Lisans Tezi Ve Yüksek Lisans Tezi İle İlgili Merak Edilenler
Yüksek lisans tezi kaç sayfa olmalı?

Yüksek lisans tezinin sayfa sayısı çalışılan konuya göre değişiklik arz eder bu yüzden bu sorunun net bir yanıtı yoktur. tezlerin doyurucu olması orijinal olması ve tezi çözümlemesi gerekli ve yeterlidir.

Örnek lisans tezi neler olabilir?

Lisans tezleri hazırlanması kolay tezlerdir Lisans tezi örneklerini incelerseniz hepsinin ortak noktasının sınırlandırılmış bir alana sahip olmasıdır. Tarihten bir yerel gazeteyi belli kelimeler için tarayabilirsiniz. Edebiyat için bir şairi inceleyebilirsiniz. Bu konuda danışmanınızdan destek alabilirisiniz.

Lisans Tezi
Lisans tezi nasıl yazılır?

Lisans tezi yazmakla ilgili yukarıda anlattığımızda Yüksek Lisans Nasıl Hazırlanır bölümünü okuyabilirsiniz. Hemen hemen aynı aşamalardan geçeceksiniz.

Lisans tezi nedir?

Lisans tezi, üniversiteden mezun olmak için sunduğunuz çalışmaya verilen isimdir.

Lisans tezi özgeçmiş örneği

Lisans tezinde özgeçmiş kullanmak isteğe bağlıdır dilerseniz tezlerinizde özgeçmiş kullanabilirsiniz. Bilimsel özgeçmişler iş aramak için kullanılan özgeçmişlerden farklıdır

BEĞEN, TAKİP ET

PAYLAŞ

 HEDEF ÖZEL DERS