Yazılarımız

Hedef Özel Ders

İNGİLİZCE SINAVINA HAZIRLIK

İngilizce Sınavları ulusal ve uluslararası olmak üzere ikiye ayrılır. Bu sınavlar üniversiteye giriş, yüksek lisans, doktora tezi, uluslararası üniversitelere giriş, işe alım sınavları gibi kariyer basamaklarında seviye belirlemek için yapılmaktadır. Bazı sınavlar tüm dünyada kabul edilen geçerli sınavlardır. Bazıları ise sadece ülkemizde geçerlidir. Şimdi bu sınavları inceleyelim.

Türkiye içinde geçerli İngilizce seviye tespit sınavları

  • YDS (Yabancı Dil Sınavı Yabancı dil tazminatı almak isteyen memurların yabancı dil bilgisi seviyesini ölçmek için yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı)
  • ÜDS (Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı Doçentlik için gereken yabancı dil seviye tespit sınavı)
  • KPDS (kamu personeli dil sınavı)
  • LYS 5 (Lisans yerleştirme sınavı yabancı dil – Üniversiteye öğrenci seçmek için kullanılır)

NOT: YDS, KPDS ve YDS, YDS çatısı altında birleştirilmiştir. Dil sınavı ile üniversiteye yerleşmek isteyenler ise LYS5 sınavına girmektedirler.

İngilizce Sınavına Hazırlı

Uluslararası Geçerliliği Olan Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavları

TOEFL: Özellikle Amerikan üniversitelerinin istediği dil seviye tespit sınavıdır. Anadili İngilizce olmayan adayların girdiği bir sınavdır. Yaklaşık 3,5 saat süren sınavda her kısım için 30 puan üzerinden değerlendirilir. TOEFL’ UN başka bir özelliği de okuma, yazma, konuşma, dinleme yeteneklerinin her biri için ayrı ayrı da puan vermesidir. Sınavın puan dağılımı şu şekildedir.

  • Okuma, 60 dak, 0-30 puan
  • Dinleme, 60 dak, 0-30 puan
  • Konuşma, 20 dak, 0-4 puan

· Yazma, 50 dak 0-5 puan’dır.

TOEFL İngilizce Hazırlık için Sadece okuma ve yazma değil inleme ve konuşma hazırlığınızın da olması gerekir.

IELTS: British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından sunuluyor. İngilizcenin geçerli dil olarak kabul edildiği ülkelerde okumak ve çalışmak için gerekli bir seviye tespit sınavıdır. Bu sınav İstanbul, İzmir ve Ankara’da yapılmaktadır. Sınava kaydolmak için http://www.britishcouncil.org.tr/ielts/ adresinden online kayıt oluşturmanız gerekir. Sınav Akademik IELTS ve Genel IELTS sınavı olmak üzere iki farklı sınav vardır amacınıza göre birini seçebilirsiniz. Sınav sonucunda 1 ila 9 arasında bir puan alırsınız.

GMAT - Graduate Management Admission Test

Bu sınav ABD’de yüksek lisans MBA ve doktora yapmanız için gereken bir seviye tespit sınavıdır. Sınav online yapılır sayısal sözel ve analitik olmak üzere 3 alanı inceler. 200 ile 800 arasında bir puan alırsınız. İyi bir üniversiteye girmek için 600 puanın üstüne çıkmanız gerekir. Pahalı bir sınavdır. Sınava giriş hakkınız sınırsızdır. Ancak her giriş için 250 dolar dönersiniz. Yılda en fazla 5 defa bu sınava girebilirsiniz.

GRE: Tıpkı GMAT gibi sayısal sözel ve analitik alanlarında ölçme yapar. Bu İngilizce seviye tespit sınavı online yapılmaktadır katılım ücreti 170 dolardır.

SAT : Sat sınavı Amerika’daki yükseköğretim kurumlarına girmek için istenen bir seviye tespit sınavıdır. Her üniversite farklı oranlarda başarı beklemektedir.

İngilizce Sınavına Hazırlı

İngilizce Hazırlık Sınavı

İngilizce Sınavında başarılı olmak için İngilizce deneme sınavı, İngilizce seviye sınavı çalışmalarına ağırlık vermelisiniz. Eğer konuşma ve dinleme üzerine de sınav olacaksanız bu alanlarda da İngilizce hazırlık sınavı sorularını uygulamalı olarak çözmeniz gerekir. Online İngilizce seviye tespit sınavı da kendinizi geliştirmeniz için faydalı olacaktır. İngilizce hazırlık kursları ile bireysel çalışmalarınızı birleştirdiğinizde olumlu sonuçlar almamanız için hiçbir neden yoktur. İngilizcenizi geliştirerek üniversitede ingilizce hazırlık atlama sınavında başarı sağlayıp üniversiteden bir yıl erken mezun olabilirsiniz. İngilizce hazırlık kursları ülkemizde çok sayıda bulunmaktadır. Ancak bu kursları seçerken dikkatli olmanızda yarar var. Tecrübeli, alanında kendini kanıtlamış kursları tercih etmeniz başarınızı artıracaktır.

BEĞEN, TAKİP ET

PAYLAŞ

 HEDEF ÖZEL DERS